Članek: Pametni ne pišejo, ampak spijo

Spanje

Zakaj spimo?
Ste se kdaj vprašali, zakaj tretino svojega življenja prespimo, ko bi lahko ta čas porabili za kaj zanimivejšega? Možgani so podobni računalniku: ko delujejo počasi, jih moramo ponovno zagnati, da bi obnovili svoje zmožnosti delovanja.

 


Pametni ne pišejo, ampak spijo

Naraščajoče število raziskav utira pot prepričanju, da je kognitivno funkcioniranje odvisno od spanja (1). Blagodejni učinki spanja se najbolj izrazijo na spominu. V raziskavi Univerze v Kaliforniji so se morali udeleženci naučiti seznam nepovezanih besed in jih priklicati po 35 urah. Vmes je polovica udeležencev spala, druga polovica pa bedela in počivala. Izkaže se, da nespečnost spodkoplje naše sposobnosti pomnjenja, saj je speča skupina v povprečju lahko priklicala kar 70% več besed od bedeče (2).

Koristi spanja pa niso omejene samo na spomin. Nočni počitek izboljša našo hitrost in natančnost (3), pozornost in sposobnost opravljanja več nalog hkrati (4), okrepi kognitivno fleksibilnost, nudi nove vpoglede v probleme in napolni zaloge kreativnosti (5).

Dolžina šteje?
Ko si ne moremo privoščiti celonočnega spanca, se lahko zatečemo h kratkem dremanju. Namreč, že kratek dremež je balzam za naš kognitivni aparat. Med spanjem gredo naši možgani skozi številne faze od plitvejšega do globjega spanca in dolžina spanja je sorazmerna z njegovimi pozitivnimi učinki. A koristi spanja se pokažejo že po najkrajšem dremežu!

Avstralska psihologa Lovato in Lack poročata, da se že 10 minutni dremež takoj obrestuje, saj nevtralizira škodljive posledice neprespane noči, izboljša pozornost in natančnost, poveča kratkoročni spomin ter nas spravi v boljšo voljo (6). Daljše dremanje izboljša možgansko delovanje močneje in njegovi koristni učinki so dlje trajajoči, a pride na račun spalne inercije, tj. vsem znanem občutku omotičnosti in okornosti takoj po prebujenju (7). Rešitev je preprosta: spalne inercije se najhitreje otresemo s skodelico kave takoj po prebujenju.

Še Cankar je ne bi zavrnil
Brez strahu, zaradi blagodejnih učinkov spanja ne rabite zamenjati svoje ljubljene kave s spanjem. Čeprav dremež močneje in za dlje časa izboljša delovanje možganov v primerjavi s skodelico črne ambrozije (8), je kombinacija kratkega dremeža in kofeina tista, ki doseže najboljše učinke. Tako so v spalnem laboratoriju Univerze Loughborough pokazali, da so imeli vozniki, ki so spili kavo po kratkem dremežu, 3-krat manj nesreč na simulatorju vožnje v primerjavi z vozniki, ki so samo pili kavo (9).

Kako v nekaj trenutkih zdrsniti v spanec in se zbuditi popolnoma spočiti po 10 minutah?
Da bi lahko kjerkoli in kadarkoli v trenutku zdrsnili v 10-minutni spanec, vas ob tej priložnosti vabimo na enodnevno delavnico sproščanja in avto-hipnoze.
Na delavnici, ki bo potekala v soboto, 31. januarja od 10. do 17.30 ure, boste med drugim spoznali tudi kako v nekaj trenutkih zaspati, ne glede na to kje se nahajate (npr. v pavzi za malico, v kratki pavzi med sestanki, medtem, ko čakate na prevoz...) in kaj narediti, da se zbudite natančno po 10 minutah, popolnoma sproščeni in spočiti.

Tako si boste lahko kjerkoli in kadarkoli, brez slabe vesti, privoščili hiter, okrepljujoč dremež. Če vas okarajo, se lahko mirne vesti izgovorite, da znanstveno izboljšujete svojo produktivnost.

 

 

 

 

 

 


Reference:

1. Walker, M. P. (2009). The Role of Sleep in Cognition and Emotion. Annals of the New York Academy of Sciences, 1156, 168-197.
2. Drummond, S.P., Brown, G.C., et al. (2000). Altered brain response to verbal learning following sleep deprivation. Nature, 403: 655-7.
3. Chee, M.W. & Choo, W.C. (2004). Functional imaging of working memory following normal sleep after 24h of total sleep deprivation.
4. Alhola, P., & Polo-Kantola, P. (2007). Sleep deprivation: Impact on cognitive performance. Neuropsychiatric Disease and Treatment, 3(5), 553-567.
5. Wagner, U., et al. (2004). Sleep inspires insight. Nature, 427, 352-355.
6. Lovato, N., & Lack, L. (2010). The effects of napping on cognitive functioning. Progress in Brain Research, 185, 155-165.
7. Brooks, A., & Lack, L. (2006). A brief afternoon nap following noctural sleep restriction: Which nap duration is most recuperative? Sleep, 29, 831-840.
8. Bonnet, M., Gomez, S., Wirth, O., & Arand, D. (1995). The use of caffeine versus prophylactic naps in sustained performace. Sleep, 18, 97-104.
9. Reyner, L., & Horne, J. (1997). Suppression of sleepiness in drivers: Combination of caffeine with a short nap. Psychophysiology, 34, 721-725.