Kaj je to "tasking"
Tasking je eno izmed manj znanih NLP orodij, a je hkrati lahko izjemno učinkovito pri doseganju želenih sprememb.
Klientu skozi nalaganje premišljenih nalog omogočimo, da samemu sebi dokaže, da določena omejujoča prepričanja, ki jih ima o svojih sposobnostih, ne držijo.
Zaradi svoje enostavnosti je uporabno orodje v številnih življenjskih in poslovnih situacijah, ko ne moremo uporabiti kompleksnejših NLP orodij.
Zgodba o tem, kako je dr. Grinder pomagal sosedovemu fantiču do večjega poguma v družbi deklic
Dr. John Grinder tasking pogosto ponazori s primeri iz svoje prakse. Tukaj navajam primer, ko ga je sosedov fantič v zgodnjih najstniških letih prosil, da mu pomaga doseči, da bo bolj sproščen v družbi deklic.
Dr. Grinder mu je obljubil pomoč, vendar mu je takoj dal vedeti, da on ne dela zastonj. Predlagal mu je, da stroške svetovanja odplača z delom, kar je fantič z veseljem sprejel. Domenila sta se, da mu bo Grinder ob naslednjem srečanju predstavil nalogo in ko jo bo fantič opravil, bosta začela z delom na odpravljanju njegove težave.
Do naslednjega srečanja je dr. Grinder izdelal anketo o nakupovalnih in drugih navadah potrošnikov. Fantiču jo je predstavil kot pomemben del projekta na katerem dela in mu izročil šop anket. Naročil mu je naj se oglasi takoj, ko bodo izpolnjene in bosta nemudoma začela delati na odpravi njegove težave.
Verjetno že predvidevate, kdo so bili potrošniki, ki jim je bila anketa namenjena.
Fantič je imel v rokah goro anket, na katere naj bi odgovorile deklice njegove starostne skupine.
Po nekaj tednih se je ves navdušen vrnil z izpolnjenimi anketami. Dr. Grinderju je ponosno razložil, da je ugotovil, da dejansko ne potrebuje pomoči pri omenjeni težavi, ker jo je že sam uredil.
Koraki spreminjanja prepričanj z vedenjskim taskingom (Grinder, Bostic St. Clair, 2001):
- Identificiraj spremembo, ki naj bi jo klient dosegel;
- Osmisli direktno izkušnjo, ki bo močan kontraprimer omejujočem prepričanju;
- Ustvari to izkušnjo, ki si jo identificiral kot močan kontraprimer omejujočemu prepričanju, ne da bi klientu na zavedni ravni odkril namen te izkušnje in tudi ne želene posledice te izkušnje. To najučinkoviteje dosežemo, če izkušnjo zakopljemo v nalogo tako, da je klient na zavedni ravni ne more prepoznati kot relevantno glede cilja, ki ga želi doseči.
Prednosti taskinga, pri katerem klientu ne razložimo namena, ciljev ...
Kot sledi iz zgoraj omenjene zgodbe, je bil cilj naloge fantiču neznan.
Zgoraj omenjena navodila se nanašajo na tasking, ko klientu namen naloge ostane prikrit. Do spremembe pride spontano, ne da bi se klient spraševal, ali zadeve delujejo, ali bo šlo v pravo smer ... in na ta način ne moti naravnega procesa, ki je prisoten v vsakdanjem življenju, ko na osnovi pozitivnih življenjskih izkušenj spreminjamo mnenje o svojih sposobnostih in mejah.
Tasking, pri katerem klienta seznanimo s cilji, pričakovanji naloge
Pri taskingu lahko klienta tudi seznanimo s cilji in pričakovanimi rezultati določene naloge.
Izjemno lep in hkrati žalosten primer uporabe odkritega taskinga si lahko ogledate na videu v nadaljevanju, kjer je Anthony Robbins uporabil tasking, da je paru v težki situaciji pomagal spremeniti pogled na življenje in njuno prihodnost.
Tony Robbins je eden izmed najbolj znanih NLP trenerjev oziroma NLP coachev, ki jih je izšolal dr. Grinder.
Preboj s Tony-jem Robbinsom (Breaktrough with Tony Robbins)
Viri:
Bostic St. Clair, C. in Grinder, J., (2001) Whispering In The Wind, California, J&C Enterprises