Intenziteta doživljanja
Eno izmed številnih orodij s katerim v NLP-ju uravnavamo doživljanje izkušnje v kateri se nahajamo, intenziteto naših spominov in moč občutkov glede prihodnjih dogodkov so zaznavni položaji.
V prvem zaznavnem položaju doživljamo izkušnje skozi svoje oči, vživeti v svojo vlogo.
V drugem zaznavnem položaju se postavimo v čevlje sogovornika in poskušamo doživeti situacijo na način kot jo zaznava in čuti on. Imamo v mislih njegove dosedanje izkušnje, njegovo življenjsko situacijo, njegove želje,... in si ogledamo kako naš način komunikacije in delovanja zgleda iz njegove perspektive.
V tretjem zaznavnem položaju se postavimo v vlogo opazovalca. Kako cela situacija deluje osebi, ki ni vpletena v dogajanje, kaj si bo mislila o tem oseba, ki bo brala objektiven opis dogodka par stoletij kasneje,...
Vsak zaznavni položaj je neprecenljiv v določenih situacijah in neprimeren v drugih.
- Če želimo izpeljati prepričljivo prezentacijo je pri tem pomemben prvi zaznavni položaj, če smo v prijetni izkušnji nam prvi zaznavni položaj še intenzivira doživljanje situacije,...
- Če želimo razumeti ljudi in če želimo dobro poskrbeti za njih, je pomemben drugi zaznavni položaj. Predpogoj je dobre motivacije sogovornikov (npr. pri prepričevanju najstnikov naj se lotijo knjige, je nepogrešljiv, koristen je pri pripravi dobre prezentacije, pomemben je dejavnik pri uspešnih pogajalcih,...)
- Tretji zaznavni položaj je ključen v situacijah kjer potrebujemo čim bolj objektiven pogled na situacijo. Poleg tega zmanjša čustveno vpletenost ali celo popolnoma izklopi neželena čustva in je zato primarno orodje za vzdrževanje hladne glave v konfliktnih situacijah in za učinkovito reševanje le teh, sprejemanje in obravnavo reklamacij,...
Iz zgoraj opisanih situacij lahko sklepate, da je idealno, če znamo prehajati skozi različne zaznavne položaje v različnih situacijah. Na žalost smo ljudje bitja navad in velik del nas obtiči v enem zaznavnem položaju. S tem pridobimo koristne vire v določenih situacijah in številne težave v drugih.
V situacijah, ki niso obremenjene z močnimi čustvi, smo vsi v večji ali manjši meri sposobni prehajati skozi različne zaznavne položaje. Stvar se zaplete v bolj zahtevnih dogodkih, izkušnjah in spominih.
Če vas obremenjuje stres pri določenih projektih in poznate enega samega kolega, ki jih opravlja z motivacijo, če ste se v določenih situacijah v preteklosti, kjer ste želeli obdržati čustva pod kontrolo, vseeno navznoter razburjali, če imate tremo pred nastopom,... je zelo verjetno eden od vzrokov vztrajanje v vam priljubljenem zaznavnem položaju, ki ni najbolj primeren za obravnavo le teh nalog.
Veščina prehajanja skozi različne zaznavne položaje (tudi v zahtevnih situacijah), je eno od orodij, ki vam lahko pomaga veliko bolj učinkovito reševati te situacije.
V NLP-ju so zaznavni položaji sestavina številnih tehnik (poravnavanje zaznavnih položajev, meta-mirror, reimprinting,...), ki zaznavne položaje lahko naredijo za učinkovito orodje v procesu pogajanj, pri odločanju, pri boljšem razumevanju sogovornikov, pri spremembi negativnih čustev v pozitivne,...
Kot ponazoritev zaznavnih položajev si oglejmo kratek filmček, v katerem Christine na humoren način ponazori praznično vzdušje v njeni družini.
Na začetku, ko igra samo sebe, je v prvem zaznavnem položaju. Potem se vživi v različne člane njene družine in je v drugem zaznavnem položaju. In vi kot gledalec tega filmčka, ste v tretjem zaznavnem položaju.