Kako bi vi okarakterizirali oziroma imenovali odziv potnikov v tem izseku iz komedije Airplane 2?
In če je v zgornjem videu pomanjkanje kave povzročilo pretiran odziv, bi morda za mačko v naslednjem videu bilo koristno malo več strahu, saj bi se tako izognila pretiranemu približevanju aligatorjem.
Kako do samozavesti
Določene NLP tehnike so namenjene odpravljanju straha in treme. Druge NLP tehnike imajo za cilj odpravo fobij. V NLP-ju smo ponosni, da imamo orodja, ki v obeh primerih dajejo rezultate in v veliki meri zmanjšujejo ali celo odpravljajo probleme.
Za marsikaterega NLP praktika pa se postavlja vprašanje, kakšna je sploh razlika med stahom in fobijo.
V nadaljevanju je razjasnitev, ki jo je pripravila naša sodelavka, psihologinja Maja Novak.
STRAH in FOBIJA
Strah
Strah je eden izmed petih osnovnih čustev. Je prirojen odziv organizma na pretečo nevarnost - bodisi realno ali namišljeno. Strah v najširšem pomenu predstavlja obrambni mehanizem, ki varuje obstoj posameznika in vrste in je kot tak nujno potreben in koristen. Če se bomo nečesa bali, bomo namreč posebno previdni in se s tem izognili morebitnim neprijetnostim. Občutenje strahu se na fiziološki ravni kaže kot pospešeno bitje srca, povišan krvni pritisk, napetost mišičnega tonusa, povečano izločanje adrenalina itd.
Fobija
Beseda fobija izhaja iz grške besede phobos, ki označuje »strah, grozo« in jo uporabljamo za označevanje trajnega, najpogosteje neutemeljenega in pretiranega strahu, ki je vezan na specifični objekt ali situacijo. Iracionalne strahove velikokrat pojmujemo kot fobije, vendar pa ni vsaka fobija nerealni strah - je pa vedno pretiran.
Razlika
Veliko ljudi se npr. boji višine, a jih ta strah ne ovira v normalnem funkcioniranju. Šele ko ta strah postane tako intenziven, da človeka onemogoča v aktivnostih, ki jih je prej normalno opravljal, lahko govorimo o fobiji. Le-ta se kaže tudi skozi fizične simptome: potenje dlani, rdečica na obrazu, drhtenje rok/nog, tresenje glasu, bolečine v srcu, povišan pulz, občutek pomanjkanja zraka (oseba ima občutek, da se bo zadušila)…. Določena stopnja strahu je v posameznih situacijah normalna in celo koristna (npr. zaradi treme se bolje pripravimo na nastop). Ločnica med strahom in fobijo je v tem, da nas slednja bistveno ovira v vsakodnevnem delovanju. Posamezniki s fobijo se sicer zavedajo iracionalnosti pretiranega strahu, a si ne zmorejo pomagati.
Različne fobije
Fobije v splošnem ločujemo na specifične fobije (vezane na določen objekt/situacijo), agorafobijo (strah pred javnimi prostori, kjer se oseba počuti ujeta) ter na socialno fobijo (pretiran, neutemeljen strah pred družabnimi (socialnimi) situacijami, v katerih bi jih drugi ljudje lahko ocenjevali ali obsojali).
Fobij je ogromno število – lahko je vezana na katerokoli objekt oziroma situacijo. Seznam nekaterih fobij: